Blog Single


Na wygląd okien wpływa wiele czynników. Przede wszystkim wielkość, rodzaj, a także materiał, z którego zostały wykonane. Dawniej często spotykane były okna ze szprosami. Obecnie jednak to rozwiązanie jest mniej popularne i nie każdy wie, czym one w ogóle są. Przygotowaliśmy więc dla Was krótkie wyjaśnienie, a także wady i zalety takiego rozwiązania. Przeczytaj nasz mały poradnik i przekonaj się, czy szprosy w oknach sprawdzą się w Twoim domu.


Rodzaje szprosów

Szprosy to linie, które dzielą okno na mniejsze części. Z reguły umieszcza się je, aby poprawić wygląd nieruchomości. Najczęściej można je spotkać w domach w stylu dworkowym oraz klasycznym. Kiedyś były bardzo popularne. Obecnie mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Często też się pojawiają w nowoczesnych przestrzeniach oraz przy dużych przeszkleniach. Jakie są rodzaje szprosów?

Szprosy z reguły dzielą się na cztery rodzaje. Różnią się one między sobą sposobem montażu, rodzajem konserwacji oraz ceną. Najczęściej można spotkać następujące rodzaje szprosów:

Szprosy międzyszybowe 

Ich największymi zaletami są estetyczny wygląd oraz fakt, że pozwalają łatwo wyczyścić okna. Szyby pozostają gładkimi taflami, więc łatwo usunąć wszystkie zabrudzenia. Wykonane są z aluminium, więc umieszcza się je w środku pakietu szybowego. Najczęściej występuje w następujących szerokościach 8, 18, 26 lub 45 mm, ale w przypadku szyb izolacyjnych zaleca się stosowanie szprotów o szerokości minimum 3 cm. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niewielkich okien tak szerokie szczebliny, mogą za mocno zaciemniać pomieszczenie. 

Szprosy konstrukcyjne 

Najczęściej stosuje się je w zabytkowych domach oraz architekturze nawiązującej do tradycyjnego budownictwa. Szprosy konstrukcyjne wykonuje się z tego samego materiału co okno, więc stanowią jego integralną część. Korzystnie wpływają one też na jego wytrzymałość. Niestety zmniejszają właściwości termoizolacyjne okna.

Szprosy naklejane (wiedeńskie)

Nadają one oknom klasyczny wygląd. Pomiędzy taflami umieszcza się tzw. ślepy szpros i po obu stronach okna dokleja się do niego cienkie listwy. Niestety są one najtrudniejsze w konserwacji, ponieważ zbierają kurz. W dodatku w czasie deszczu spływa po nich brudna woda, a latem mogą się zniekształcać.

Szprosy montowane na zawiasach

Są to szprosy których nie montuje się na stałe do okna. Najczęściej mają one postać ramek z PCV lub drewna, które montuje się na zewnętrznej stronie szyby za pomocą zawiasów i zaczepów. To rozwiązanie często bywa najłatwiejsze w użytkowaniu, ponieważ takie szprosy można łatwo zdjąć podczas mycia okna. Dodatkowo można je po prostu zdemontować jeśli nam się znudzą.

Szprosy w oknach - zalety

W przypadku aranżacji domu, przed wyborem konkretnego rozwiązania, warto poznać wszystkie jego korzyści. Jedną z największych zalet jest ich wygląd! Szprosy mogą zupełnie zmienić oblicze naszych okien. Sprawiają również, że zmienia się charakter całego domu. 

Szprosy świetnie sprawdzą się w przypadku dużych okien, ponieważ sprawiają, że przeszklenie wydają się optycznie mniejsze. Dzięki temu nabierają one lekkości i nie przytłaczają całej aranżacji. Szprosy można też układać tak, aby stworzyć różnorodne przestrzenie, nie tylko prostokąty. Dzięki temu wygląd okien można dopasować do różnych aranżacji.

Jakie wady mają szprosy w oknach?

Szprosy z pewnością prezentują się bardzo estetycznie. Niestety mają liczne wady, które warto mieć na uwadze, zanim zdecydujemy się na ich zakup. Do najważniejszych negatywnym stron szprosów zalicza się:

Utrudnione mycie okien - w przypadku szprosów montowanych zewnętrznie nie uzyskamy gładkiej tafli. Wówczas w oknach bardzo szybko gromadzi się kurz i brud, szczególnie po intensywnych opadach deszczu.

Łatwość odkształceń - niektóre szprosy nie są odporne na czynniki zewnętrzne. W czasie upalnych dni mogą łatwo ulec odkształceniu, a to sprawia, że trzeba będzie je wymienić.

To wszystko sprawia, że szprosy wymagają większych nakładów finansowych i czasowych. Już sam ich montaż jest droższy, a w dodatku trzeba się będzie liczyć z ich wymianą. W dodatku mycie okien może stać się bardziej kłopotliwe. Jednak jeżeli zależy nam na nietypowej aranżacji, to warto się zastanowić, czy wady szprosów są aż takim utrudnieniem.


Jeśli zastanawiasz się czy szprosy w oknach to dobry wybór to zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami gdzie prezentujemy kilka zdjęć okien z szprosami już po montażu u klienta.